Sportowe trofea

Judo

Zawodnicy sekcji judo wzięli udział w Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach w Judo Masters zorganizowanych na Węgrzech (marzec 2014) oraz na Słowacji (kwiecień 2014). Adam Górnik, trener i pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ, zajął I miejsce, zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Węgier Judo Masters 2014 oraz tytuł Międzynarodowego Mistrza Słowacji Judo Masters 2014. Bartosz Norman, Krzysztof Walisko oraz Bartłomiej Wojtacha zdobyli indywidualnie brązowe medale podczas zawodów rozegranych na Węgrzech. Ostatni z wymienionych zawodników uzyskał również tytuł Międzynarodowego Mistrza Słowacji Judo Masters w 2014.

Przedstawicielki reprezentacji Uniwersytetu Śląskiego
w aerobiku sportowym
Przedstawicielki reprezentacji Uniwersytetu Śląskiego w aerobiku sportowym

Aerobik

Do największych sukcesów zawodników sekcji aerobik należą osiągnięcia solistek w klasyfikacji uniwersytetów w 2014 roku. I miejsce zajęła Natalia Mordarska (studentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ), na II miejscu podium stanęła Karolina Zasada (studentka Wydziału Filologicznego), III miejsce natomiast wywalczyła Sonia Egner (studentka Szkoły Zarządzania UŚ). W konkurencji trójek III miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów zajęły reprezentantki UŚ w składzie: Natalia Mordarska, Karolina Zasada i Kamila Gołębiowska (studentka Wydziału Nauk o Ziemi). Sukcesy odniesione w tej trudnej, lecz widowiskowej dyscyplinie są wynikiem ciężkiej pracy zawodniczek pod okiem trenerki, mgr Katarzyny Ostrowskiej (SWFiS UŚ).

Karolina Mrowca, brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw
Polski w ergometrze wioślarskim
Karolina Mrowca, brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim

Ergometr wioślarski

Ogromny sukces odniosły również reprezentantki Uniwersytetu Śląskiego w ergometrze wioślarskim. Drużyna w składzie: Karolina Mrowca (studentka Wydziału Prawa i Administracji), Klaudia Kulawik (studentka Wydziału Prawa i Administracji), Anna Zając (studentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska), Martyna Ludwig (studentka MISH UŚ), Katarzyna Kupka (studentka Wydziału Filologicznego) oraz Katarzyna Malarz (doktorantka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii) została sklasyfikowana na III miejscu podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim. Ponadto indywidualnie Karolina Mrowca zdobyła brązowy medal w kategorii lekkiej w rywalizacji uniwersytetów. Zawody, które odbyły się w kwietniu 2014 roku w Toruniu, przyciągnęły rekordową liczbę uczestników. W rozgrywkach wzięło udział ponad 500 zawodników reprezentujących niemal 50 uczelni z całego kraju. Trenerem sekcji jest mgr Stanisław Bonk (SWFiS UŚ).

Lekkoatletyka

Podgrzana do zawrotnych temperatur była także atmosfera podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce, które odbywały się na przełomie maja i czerwca 2014 roku w Białymstoku. Złoty medal w skoku wzwyż i brązowy medal w skoku w dal wywalczył Mateusz Dłutek (student Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach). Roksana Brodnicka (studentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii) została natomiast brązową medalistką w rzucie oszczepem wśród studentek uniwersytetów, tuż za przedstawicielkami UWM Olsztyn oraz UKW Bydgoszcz, osiągając na tegorocznych Mistrzostwach wynik 31,45 m.

Medaliści wraz z trenerem Stanisławem Bonkiem podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce

Jeździectwo

Na przełomie maja i czerwca 2014 roku zawodnicy sekcji jeździeckiej rywalizowali w XXXI Akademickich Mistrzostwach Polski w Jeździectwie. Drużynę KU AZS UŚ reprezentowali: Aleksandra Bagińska, Karolina Brysz, Aleksandra Majeranowska (studentka Wydziału Prawa i Administracji), Sonia Golicz (studentka Wydziału Radia i Telewizji) oraz Mateusz Cichoń (student Wydziału Prawa i Administracji). Ten ostatni wywalczył dla Uniwersytetu Śląskiego najlepszy wynik. Startując na niemieckim wałachu Furst Donerhall, zdobył brązowy medal w kategorii ujeżdżanie profi.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: AZS UŚ, Paweł Wylężek