Nasi w Krakowie Filmy studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji na festiwalu.

Na XXXV Międzynarodowy i XXXI Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - Kraków 98 zostały zakwalifikowane cztery filmy dokumentalne studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

* * *

29 maja 1998 roku odbędzie się pokaz filmu w reżyserii Beaty Dzianowicz pt. "Marzenia i śmierć". Autorka w tym roku została uhonorowana nagrodą wojewody katowickiego dla "Młodych Twórców".

Marzenia i śmierć to film o straszliwej chorobie końca wieku, która szerzy śmierć głodową wśród dziesiątek kobiet. Anoreksja - czyli jadłowstręt psychiczny, każe im myśleć; będę szczęśliwa, jeśli będę chuda. Groźnym i zabawnym kontekstem choroby są w filmie wybory Miss Polonia.

* * *

30 maja 98 pokaz filmu studentki III roku reżyserii Magdaleny Piekorz pt. "Dziewczyny z Szymanowa".
"Dziewczyny... " powstały w ramach telewizyjnego cyklu "Czas na dokument". Film opowiada o przyklasztornej szkole, liceum Sióstr Niepokalanek. Poznajemy codzienne życie Szymanowa: jego rytm, trudy i rygory. Dowiadujemy się, czy nastolatkom łatwo znosić takie życie. Czego się obawiają? Jakie są ich tęsknoty i nadzieje. Mówią dziewczyny, mówią również siostry. Dokument - pełen sympatii dla wszystkich kobiet z Szymanowa - obserwuje ich nie zawsze łatwe relacje.

* * *

Również 30 maja br. Odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. "Jestem mordercą" w reż. Macieja Pieprzycy. Film przypomina głośną w latach 1960-70 sprawę "wampira" z Zagłębia, Zdzisława Marchwickiego, który został skazany za zamordowanie 14 kobiet na karę śmierci. Maciej Pieprzyca dotarł po latach do oficerów prowadzących śledztwo, prawników, których wspomnienia przedstawiają odmienną od oficjalnej wersję wydarzeń. Film stara się odpowiedzieć na pytanie: czy Zdzisław Marchwicki był mordercą, czy może był ofiarą?

* * *

31 maja br. projekcja filmu pt. "Kanar" - reż. Sławomir Smoczyński.
Kanar to film dokumentalny o człowieku, który wykonuje niewdzięczny zawód kontrolera. Robi to jednak rzetelnie i z poświęceniem, takiego bowiem dokonał wyboru.