Z Senatu - Luty 1995

BEDZIE H. C. Na styczniowym (24) posiedzeniu Senat w punkcie "sprawy kadrowe" pozytywnie rozpatrzyl wniosek Wydzialu Filologicznego o wszczecie procedury nadania godnosci i tytulu doktora honoris causa profesorowi Harvard University Stanislawowi Baranczakowi. Czeka nas zatem, w tym lub na poczatku przyszlego roku kolejna podniosla uroczystosc.

PROFESOROWIE NADZWYCZAJNI. Finalu doczekala sie sprawa okreslenia zasad i kryteriow ponownego (bezterminowego) mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego osob nie posiadajacych tytulu naukowego. Po dyskusji (krytycznej) na poprzednim Senacie, komisja senacka przygotowala nowy projekt uchwaly, tym razem przyjety po wyjasniajacej watpliwosci dyskusji. Przytaczamy z niej najistotniejszy fragment:

Artukul III. 1. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego na czas nie okreslony moze byc mianowany profesor nadzwyczajny dotychczas zatrudniony na tym stanowisku w Uniwersytecie Slaskim na okres 5 lat (po uplywie tego okresu), jezeli rada wydzialu albo inna uprawniona jednostka podjela uchwale popierajaca wniosek w sprawie nadania mu tytulu naukowego.

2. Pomimo niespelnienia warunku okreslonego w ust. 1 profesor nadzwyczajny moze byc mianowany na czas nie okreslony, jezeli jest to konieczne z uwagi na szczegolna sytuacje Wydzialu, a rownoczesnie dorobek kandydata, wyraznie powiekszony w okresie zatrudnienia na stanowisku profesora nadzwyczajnego, uzasadnia przeprowadzenie w najblizszym czasie postepowania w sprawie nadania mu tytulu naukowego. Powiekszenie dorobku oraz jego pozytywna ocena winny byc potwierdzone pisemnymi opiniami co najmniej dwoch posiadajacych tytul naukowy recenzentow, z tym ze przynajmniej jeden z nich nie moze byc zatrudniony w Uniwersytecie Slaskim (w ramach stosunku pracy lub umow cywilnoprawnych).

TORKAT NASZ? Senat wyrazil zgode na podjecie staran o przejecie od miasta (po uprzednim "skomunalizowaniu" tzn. przejeciu przez miasto) obiektu o nazwie "Torkat" czyli lodowiska na tylach budynku WNS-u, wraz z gruntem. Kopalnia "Katowice" - dotychczasowy wlasciciel lodowiska - nie jest w stanie go utrzymac, miasto tez nie bedzie w stanie... i my tez nie. Natomiast obiekt doskonale nadaje sie do stworzenia na tym co juz jest wielofunkcyjnej hali sportowej, tak bardzo potrzebnej naszej uczelni w Katowicach. Od zgody Senatu - do hali sportowej zapewne droga bedzie dluga, ale z pewnoscia trzeba sie na nia zdobyc zanim wszyscy do reszty nie skapcaniejemy - fizycznie. Senat zwrocil uwage by procedure przejecia obiektu przeprowadzic z wielka rozwaga, tak abysmy sie nie "ubrali" w klopoty, np. obciazenia, ktorych po przejeciu ledwo dyszacy uniwersytet nie bedzie w stanie uniesc.

NOWA SZKOlA - NOWY KIERUNEK. Statut Uniwersytetu Slaskiego pecznieje: Senat wprowadzil do niego nowa miezywydzialowa jednostke dydaktyczna - "Miedzynarodowa Szkole Zarzadzania US", pozytywnie opiniujac regulamin tej jednostki. A stanowi on, iz:

§1 1. Miedzynarodowa Szkola Zarzadzania zwana dalej "Szkola" stanowi wspolna jednostke organizacyjna Wydzialu Pedagogiki i Psychologii, Wydzialu Nauk Spolecznych oraz Wydzialu Prawa i Administracji, dzialajaca na zasadach wyzszej szkoly zawodowej, o zadaniach dydaktycznych.

2. Szkola wspoldziala przy realizacji swych zadan z Uniwersytetem Nowej Poludniowej Walii w Australii, na zasadach okreslonych w porozumieniu Uniwersytetu Slaskiego z tym Uniwersytetem.

3. Siedziba Szkoly sa Katowice.

§ 2 Celem Szkoly jest ksztalcenie studentow na dziennych, wieczorowych i zaocznych trzyletnich studiach licencjackich na kierunku zarzadzanie i marketing.

PIENIADZE NA NAUKE. Informacje o perspektywach finansowych dla badan statutowych i wlasnych na ten rok (kalendarzowy) zlozyl prorektor prof. Marek Zralek. Wszystko wskazuje, ze budzetowe srodki na te badania beda takie same jak w roku ubieglym. - Daj Boze - powiedzial Pan Prorektor - aby byly powiekszone przynajmniej o inflacje. Tryb ich rozdzialu - poprzez konkursy wydzialowe i rektorskie - takze nie ulega zmianie. Jesli chodzi o granty KBN, to aktualnie mamy ich nieco ponad 120. W kazdym konkursie z naszej uczelni startuje ok. 50 wnioskow, z czego przecietnie 1/4 uzyskuje akceptacje. Jest to mniej wiecej srednia krajowa. Prorektor zachecal do aktywniejszego szukania srodkow z innych zrodel, wymieniajac programy Tempus, Copernicus; zachecal tez do dzialan autopromocyjnych, zwlaszcza posiadaczy wolnych i na wysokim poziomie "mocy przerobowych" w pracowniach i laboratoriach.

300 ZL DLA PRAWNIKOW. Senat podjal uchwaly wyrazajace zgode na jednorazowa wyplate pracownikom Wydzial Prawa i Administracji po 300 zl (dawne 3 mln) ze srodkow wlasnych, wypracowanych przez Wydzial. (kwota bedzie opodatkowana i obciazona ZUS-em).

PODWYZKI I TRZYNASTKI. JM Rektor prof. Pazdan poinformowal, iz jak dotad (tzn. na dzien 24 stycznia) uczelnia nie otrzymala ani srodkow ani zadnych informacji o tym kiedy przyjda pieniadze na "podwyzki dla sfery budzetowej" o ktorej tak wiele informuja media i ktora wedle oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli rzadu miala byc wyplacona 1 lutego (obejmujac okres od 1 stycznia ). W tej sytuacji najblizszym realnym terminem wyplat tej podwyzki (oczywiscie od 1 stycznia) moze byc 1 marca. Przedtem trzeba bedzie ja przygotowac - w konsultacji ze zwiazkami zawodowymi. Natomiast uczelnia (choc takze jeszcze nie posiada pieniedzy) przygotowuje juz wyplate "trzynastek" - zakladajac, ze bedzie to mozliwe 15 lutego.

INAUGURACJA 95/96. Uznajac, iz obyczaj przemiennosci miejsc centralnej inauguracji roku akademickiego warto kontynuowac, JM Rektor zaproponowal, Senat zaakceptowal a Pani Dziekan wydzialu cieszynskiego prof. Katarzyna Olbrycht zapraszajaco potwierdzila: najblizsza inauguracja odbedzie sie w cieszynskiej Filii i bedzie to zarazem inauguracja nowego na naszym uniwersytecie kierunku (wlasnie w ramach WPArt) - etnologii. .

Autorzy: F.S.