OD REDAKCJI

To powinien być radosny moment - zbliżają się wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, czas radości, spokoju i odpoczynku. To jednak nie jest radosny moment. W ciągu ostatnich tygodni bowiem wspólnotę akademicką Uniwersytetu Śląskiego opuściło wielu pracowników. O dwóch spośród nich ś. p. Profesorze Auguście Chełkowskim oraz ś. p. Profesorze Stanisławie Grzeszczuku piszemy obszernie, korzystając z tekstów Ich bliskich, uczniów i współpracowników. Zamieszczamy (za prasą regionalną) także nekrologi innych Zmarłych. Niestety - nie wszystkich. jednak, ponieważ nasza redakcja bardzo rzadko otrzymuje "oficjalne" nekrologii. Nie do końca zresztą wiemy, skąd mielibyśmy te nekrologii otrzymać, ponieważ - w naszej opinii, a chcielibyśmy się mylić - nikt nie dokumentuje w sposób systematyczny Pamięci o Zmarłych pracownikach Uczelni (otwarta pozostaje odpowiedź na pytanie, kto miałby to być: Dział Spraw Osobowych, Dział Organizacyjno-Prawny, odpowiednie Wydziały, Archiwum, Biblioteka Główna UŚ, inna jednostka? ). Liczymy, że wspomnienia o Zmarłych będą do nas regularnie docierać, ponieważ dla tych wszystkich, którzy chcą pożegnać Zmarłych i przedstawić ich zasługi zawsze udostępniamy nasze łamy.

W grudniowym siedemdziesiątym numerze "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" znajdziecie Państwo aż trzy dodatki: "Forum Książki" oraz "Najważniejsze rozwiązania Statutu UŚ' i "Zjazd Polonii Śląskiej", dokumentujemy także jubileusz Profesora Kazimierza Polańskiego. Poza tym sporo innych, w naszej opinii, niezmiernie interesujących materiałów, których lekturę szczerze polecam na Święta. Mam nadzieję, że tzw. Problem roku 2000 (o nim też słów kilka w numerze) pozwoli ukazać się naszej "Gazecie" w styczniu. A w nim m. in. prezentacja Wydziału Nauk o Ziemi, o Festiwalu Folkloru oraz pierwsza część prezentacji stypendystów MEN.

Wraz z zespołem redakcyjnym życzę Państwu świątecznego spokoju i noworocznej nadziei.

Autorzy: Dariusz Rott