15 stycznia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska odbyła się V Ogólnopolska Noc Biologów

Jak nocą odkrywano kod natury

W akcji corocznie biorą udział wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej. Tematem przewodnim V Nocy Biologów było hasło „Odkrywamy kod natury”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko.

Bliskie spotkanie z roślinami mięsożernymi

Na jubileuszową edycję wydarzenia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przygotowano imponującą liczbę zajęć o zróżnicowanej tematyce oraz formie. Organizatorzy zaproponowali 4 200 miejsc dla wszystkich jednostek tematycznych, zapisy za zajęcia zostały uruchomione 9 grudnia o godzinie 12.00, już osiem minut później wszystkie miejsca zostały zarezerwowane. Na zajęcia warsztatowe, laboratoryjne, pokazy i konkursy zarejestrowała się rekordowa liczba uczestników, aż 1 100 osób. Pozostali wzięli udział w wykładach i innych zajęciach bez rezerwacji. Strona wydarzenia Nocy Biologów na Facebooku została wyświetlona ponad 2 200 razy, a link z Nocą Biologów dotarł do 32 000 osób!

Domowa mikrobiologia, czyli jak z artykułów codziennego użytku przygotować podłoże do wzrostu mikroorganizmów

Uroczyste rozpoczęcie Nocy Biologów miało miejsce w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ulicy Bankowej 9. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Agata Daszkowska-Golec, podczas którego uczestnicy poznali historię odkrywania kodu genetycznego. Sprawdzili, co zaobserwował Grzegorz Mendel w ogrodzie pełnym roślin grochu, dlaczego maleńka muszka owocowa była dla Thomasa Morgana najważniejszym ze zwierząt oraz dowiedzieli się o wszystkich, którzy przyczynili się do odkrycia struktury DNA. W godzinach popołudniowych dzieci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego regionu odwiedzili laboratoria Wydziału przy ul. Bankowej 9 i ul. Jagiellońskiej 28. Uczestniczyli w ciekawych wykładach, pokazach, zajęciach warsztatowych i konkursach. Dotyczyły one zagadnień związanych z mikroorganizmami, roślinami, zwierzętami, ludźmi oraz ich wzajemnymi interakcjami.

Model helisy DNA wykonany przez uczestników Nocy
Biologów
Model helisy DNA wykonany przez uczestników Nocy Biologów
Podczas warsztatów można było odkryć, jak wyglądają bakterie, grzyby oraz komórki roślin i zwierząt. Goście rozwikłali tajemnice barwnego kodu kwiatów, dzięki któremu wabione są owady zapylające, oraz poznali mechanizmy stosowane przez rośliny drapieżne do chwytania ofiar, zaś naukowcy pokazali, jak powstają rośliny transgeniczne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, co oznacza termin mimikra, jak komunikują się zwierzęta oraz jak przystosowały się do życia w wodzie. Rozszyfrowali chromosomy poprzez ich obserwację pod mikroskopem fluorescencyjnym.

Młodzież podczas zajęć z mikroskopem zapoznawała się z różnorodnym światem owadów

Najmłodszym uczestnikom Nocy Biologów organizatorzy oferowali udział w wielu konkursach przyrodniczych, takich jak: Laboratorium szalonego naukowca, MilioZOOnerzy, Botaniczna Familiada oraz Odkrywamy kod laboratorium – PlastUŚ. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody. Dodatkowo oferowano szereg fascynujących i porywających wykładów o kodzie długowieczności, świecących organizmach oraz rozmowach zwierząt.

Noc Biologów 2016 odbyła się dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników, doktorantów, studentów oraz pracowników administracyjnych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Bardzo dziękujemy za interesujące i inspirujące pomysły, zaangażowanie oraz poświęcony czas. Przekazujemy podziękowania licznym partnerom za udział w Nocy Biologów 2016 oraz sponsorom za materiały rozdane jako nagrody w quizach i konkursach. Partnerami Nocy

Sekcja serca wołowego, łudząco przypominającego ludzkie, to niepowtarzana okazja zobaczenia budowy tego organu
Biologów 2016 byli: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, Fabryka Kreatywności, Doświadczalnia, Śląski Ogród Zoologiczny, Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, młodzież z Akademii Młodych Naukowców Lykeion, Centrum Edukacji Ekologicznej Pałac Młodzieży – Katowice, Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – Pracownia Bioinżynierii, Śląska Izba Turystyki. Organizację imprezy wspierali sponsorzy: Sklep biegacza, ENBIO, Eurx, Roche, Playmobil, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, MMG FLAG, Polgen, IF Loftpark, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Laboratorium, Syngen, HP, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, HAM, Alpin Sport, Elamed, Wydawnictwo Kubajak. Imprezę wsparli również NSZZ „Solidarność” UŚ, ZNP UŚ, Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Autorzy: Barbara Wójcikowska
Fotografie: Agnieszka Szymala, Michał Słota