Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne

V Festiwal Nauki

Wzorem lat ubiegłych studenci Uniwersytetu Śląskiego zaprosili na piątą już edycję Festiwalu Nauki, który odbywał się od 20 do 24 kwietnia. Impreza ta ma na celu przede wszystkim promowanie nauki oraz kultury studenckiej w naszym regionie. Formuła tegorocznego przedsięwzięcia była zróżnicowana i obejmowała wiele ciekawych propozycji, takich jak: konferencje, seminaria, jarmark wiedzy, konkursy, koncerty oraz prezentacje inicjatyw studenckich i kół naukowych. W czasie Festiwalu Nauki odbyły się również Dni Otwarte, podczas których kandydaci na studia otrzymali komplet informacji dotyczący rekrutacji, programów i wymiany międzynarodowej. Mogli także zwiedzić obiekty naszej Uczelni oraz uczestniczyć w wykładach otwartych i konferencjach popularno-naukowych. - Pragniemy, by uczniowie zobaczyli nasze warsztaty pracy, laboratoria, by poczuli smak dyskusji i sporu akademickiego, wreszcie – by zauważyli, że nauka może być interesującą przygodą pełną pasji – powiedział JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Tegoroczny Festiwal zainaugurowało wystąpienie wiceministra rozwoju regionalnego Augustyna Kubika w rektoracie UŚ. 21 kwietnia odbył się panel dyskusyjny poświęcony wadom i zaletom powiatu samorządowego oraz współpracy miast. W spotkaniu i dyskusji, która odbyła się w auli im. K. Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych, udział wzięli prezydenci miast akademickich Uniwersytetu Śląskiego: Rudy Śląskiej Andrzej Stania, Chorzowa Marek Kopel, Sosnowca Kazimierz Górski i Rybnika Adam Fudali. Wykład wygłosił prof. UW dr hab. Michał Kulesza, doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji. 22 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji odbył się także wykład byłego ministra sprawiedliwości prof. UR dr. hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego na temat przyszłości zawodów prawniczych w Polsce. Najbarwniejszą i najciekawszą imprezą tegorocznego Festiwalu był Jarmark Wiedzy, który odbywał się 22 i 23 kwietnia przed rektoratem UŚ. Wprawdzie nasi studenci zablokowali fragment ulicy Bankowej, ale w zamian za to pomiędzy Wydziałem Nauk Społecznych a rektoratem wyrosło miasteczko niebieskich namiotów, w których przedstawiciele poszczególnych wydziałów chwalili się swoimi osiągnięciami. Były koncerty, tańce staropolskie, turnieje rycerskie, cela więzienna przygotowana przez studentów koła naukowego „Paragraf”, wystawa patyczaków, karaluchów, ślimaków i roślin mięsożernych, dinozaur z Wydziału Nauk o Ziemi, a dla pokrzepienia ciał – grochówka. Na przejściu dla pieszych ulokowali się filozofowie, którzy leżąc na kocu w towarzystwie urodziwych koleżanek z Koła Naukowego Filozofów, z lampkami soku winogronowego w rękach, opalając się w wiosennych promieniach słońca myśleli nad sensem życia. Ukoronowaniem i jednocześnie zamknięciem imprezy była gala, podczas której JM Rektor UŚ wręczył wyróżnienia wybitnym studentom naszej Uczelni, szczególnie aktywnie działającym na rzecz środowiska akademickiego oraz społecznego i mającym duże sukcesy w tej dziedzinie.

Lista wyróżnionych studentów przez JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia:
Radosław Aksamit - student IV roku politologii (Wydział Nauk Społecznych) Przemysław Grzonka - student IV roku politologii (Wydział Nauk Społecznych) Wojciech Kiljańczyk - student II roku filozofii uzupełniających studiów magisterskich (Wydział Nauk Społecznych) oraz III roku socjologii (Wydział Nauk Społecznych) Alicja Lizurej - studentka I roku socjologii uzupełniających studiów magisterskich (Wydział Nauk Społecznych) Maciej Stanek - student IV roku filozofii (Wydział Nauk Społecznych) Michał Brol - student IV roku psychologii oraz V roku politologii (Wydział Nauk Społecznych) Edyta Charzyńska - studentka IV roku psychologii (Wydział Pedagogiki i Psychologii) oraz III roku filozofii (Wydział Nauk Społecznych) Mariola Paruzel - studentka IV roku psychologii (Wydział Pedagogiki i Psychologii) Justyna Szostek - studentka IV roku psychologii (Wydział Pedagogiki i Psychologii) Agnieszka Gurbin - studentka III roku studiów doktoranckich z zakresu literaturoznawstwa (Wydział Filologiczny) oraz V roku filologii angielskiej (Wydział Filologiczny) Katarzyna Gzik - studentka III roku filologii polskiej (Wydział Filologiczny) oraz I roku filologii rosyjskiej (Wydział Filologiczny) Karolina Pawlik - studentka V roku Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Kierunek: kulturoznawstwo Katarzyna Warcaba - studentka III rok studiów doktoranckich z zakresu literaturoznawstwa (Wydział Filologiczny) Andrzej Swinarew - student IV roku studiów doktoranckich w zakresie inżynierii materiałowej (Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach) Krystyna Kozioł - studentka I roku geografii uzupełniających studiów magisterskich (Wydział Nauk o Ziemi)

Wioska historyczna przygotowana przez Koło Naukowe Historyków

Przedstawiciele Koła Naukowego Filozofów rozmyślali nad sensem życia

Podczas Jarmarku Wiedzy można było obejrzeć tradycyjne stroje rycerskie oraz pokazy walk średniowiecznych wojów

Studenci z Wydziału Nauk o Ziemi zaprezentowali dinozaura z sosnowieckiej kolekcji

Studencki z Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników „Planeta” na swoim stoisku prezentowali patyczaki (na zdj.), karaluchy, ślimaki i rośliny mięsożerne

16 kwietnia w ramach Festiwalu Nauki w budynku Wydziału Filologicznego w Sosnowc

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora