KRYSTALOGRAFIA STOSOWANA W CIESZYNIE

Wzorem lat ubieglych, Filia Uniwersytetu Slaskiego w Cieszynie byla kilkudniowym centrum krystalografii stosowanej. W dniach od 22 do 26 sierpnia odbyla sie bowiem Miedzynarodowa Konferencja Krystalografii Stosowanej organizowana przez Instytut Fizyki i Chemii Metali Uniwersytetu Slaskiego. Byla to szesnasta tego typu konferencja organizowana systematycznie co dwa lata poczawszy od 1964 roku.

Tym razem, byla ona przygotowana przy wspolpracy i pomocy sponsorow: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komitetu Badan Naukowych, Komitetu Krystalografii PAN, Komitetu Nauki o Materialach PAN, Philips Analytical z Holandii oraz JOEL Ltd z Japonii. Przewodniczacym tegorocznej konferencji byl Dyrektor Instytutu Fizyki i Chemii Metali prof. dr hab. Henryk Morawiec. Podobnie jak na poprzednich konferencjach Cieszyn odwiedzili naukowcy z calego swiata: Argentyny, Austrii, Australii, Bulgarii, Czech, Grecji, Francji, Holandii, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i oczywiscie z Polski. W sumie przyjechaly 132 osoby w tym 47 gosci zagranicznych.

W ciagu pieciu dni uczestnicy spedzili czas na sluchaniu referatow sesji plenarnej /34/ oraz ogladaniu prac na sesjach posterowych /81/. Tematyka konferencji, tradycyjnie juz, obejmowala rozwoj i wykorzystanie metod krystalografii w badaniach materialow takich jak: metale, polimery, ceramiki. Ponadto mozna bylo odwiedzic stoiska, gdzie przedstawiciele JOEL`a, PHILIPS`a, SEIFERT`a prezentowali oferte swoich firm. Warto wspomniec, iz organizatorzy zaproponowali uczestnikom Konferencji rowniez atrakcje jak np. wieczor folklorystyczny w Brennej z wystepami zespolu ludowego i pieczeniem barana. Uczestnicy mogli sprobowac swych sil w jezdzie konnej a mniej odwazni podziwiac okolice na krotkiej przejazdzce bryczka. Wieczor folklorystyczny pozwolil rowniez poznac zdolnosci konferencyjnych gosci. Okazalo sie, ze naukowcy pieknie spiewaja! Szczegolnym uznaniem cieszyl sie wystep prof. Kazuki Nakanishi, ktory zaspiewal romantyczna piesn japonska.

Dzieki zyczliwosci prorektora ds. Filii Uniwersytetu Slaskiego w Cieszynie prof. K. Sleczki i pomocy dyrektora administracyjnego dr J. Liszki uczestnicy konferencji mieli zapewnione doskonale warunki lokalowe - sale wykladowe, hotel i stolowke.