Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w czwartek 22 maja miał zaszczyt gościć na scenie wybitną osobowość życia kulturalnego - profesora Józefa Szajnę. Ten wybitny artysta, malarz, grafik, scenograf, reżyser teatralny oraz teoretyk sztuki uhonorowany został 31. w historii uczelni tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
![]() |
Przed uroczystością: prof. dr hab. Janusz Janeczek i prof. Józef Szajna. |
Katowice, Śląsk są moim domem - powiedział twórca teatru narracji plastycznej, nie można się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ponieważ w 1962 roku z Jerzym Jarockim przygotował inscenizację opery bankierskiej Durrenmatta Frank V na scenie Teatru Śląskiego. Do tego spektaklu profesor Józef Szajna projektował scenografię. Pod koniec lat 60. - już jako reżyser i scenograf - zrealizował prapremierę polską Szkarłatnego prochu O'Caseya, Rzecz listopadową Brylla i Śmierć na gruszy Wandurskiego - także na tej scenie. Tutaj także otrzymał zaszczytne miano "Koryfeusza", nagrodę przyznawaną wybitnym twórcom scenografii i plastyki przez Centrum Scenografii w Katowicach.
![]() |
Prof. Józef Szajna przyjmujący gratulacje |
Dzień ten można nazwać świętem zarówno samego artysty, jak i polskiej kultury. Argumentem do tych słów jest laudacja wygłoszona przez promotorkę - prof. dr hab. Eleonorę Udalską. Ponadczasowość i uniwersalny wymiar dzieła artysty jest cechą jego twórczości, która okazuje się także credo Uniwersytetu (jest to podstawowy warunek jaki musi spełnić kandydat do najbardziej prestiżowej nagrody uniwersyteckiej).
![]() |
Przemówienie prof. Józefa Szajny |
Budynek teatru okazał się miejscem, które zgromadziło przyjaciół, uczniów, ludzi kultury, sztuki, polityki oraz prywatnych przedsiębiorców (sponsorów) - nie tylko po to, by swoją obecnością podziękować jednemu z najwybitniejszych ludzi sztuki XX wieku, ale także, aby dowiedzieć się od samego mistrza, że ma on jeszcze coś do zrobienia w swoim życiu. W spontanicznym przemówieniu (które wyparło przygotowany wcześniej referat) Doktorant zwierzył się licznie przybyłej "publiczności", iż ostatnim dziełem, o które walczy jest wybudowanie w Oświęcimiu kopca "Pojednania ludzi na świecie".
![]() |
Dostojny Doktorant wysłuchuje pieśń "Gaude Mater Polonia" |
Wybitny Artysta zaśpiewał wraz z przybyłymi do teatru "sto lat" - ja wam, wy mnie. Uroczystość uświetnił występ chóru cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem adi. Aleksandry Trefon-Paszek. Listy gratulacyjne przesłali m.in.: Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka oraz Minister Kultury Tadeusz Dąbrowski, a prezydent Katowic Piotr Uszok zapewniał Szacownego Profesora, że ma pełne prawo czuć się w tym mieście obywatelem honorowym …dla zaszczytu.