prof. Józef Szajna - Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w czwartek 22 maja miał zaszczyt gościć na scenie wybitną osobowość życia kulturalnego - profesora Józefa Szajnę. Ten wybitny artysta, malarz, grafik, scenograf, reżyser teatralny oraz teoretyk sztuki uhonorowany został 31. w historii uczelni tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Przed uroczystością: prof. dr hab. Janusz Janeczek i prof. Józef Szajna.
Przed uroczystością: prof. dr hab.
Janusz Janeczek i prof. Józef Szajna.

Katowice, Śląsk są moim domem - powiedział twórca teatru narracji plastycznej, nie można się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ponieważ w 1962 roku z Jerzym Jarockim przygotował inscenizację opery bankierskiej Durrenmatta Frank V na scenie Teatru Śląskiego. Do tego spektaklu profesor Józef Szajna projektował scenografię. Pod koniec lat 60. - już jako reżyser i scenograf - zrealizował prapremierę polską Szkarłatnego prochu O'Caseya, Rzecz listopadową Brylla i Śmierć na gruszy Wandurskiego - także na tej scenie. Tutaj także otrzymał zaszczytne miano "Koryfeusza", nagrodę przyznawaną wybitnym twórcom scenografii i plastyki przez Centrum Scenografii w Katowicach.

Prof. Józef Szajna przyjmujący gratulacje
Prof. Józef Szajna przyjmujący gratulacje

Dzień ten można nazwać świętem zarówno samego artysty, jak i polskiej kultury. Argumentem do tych słów jest laudacja wygłoszona przez promotorkę - prof. dr hab. Eleonorę Udalską. Ponadczasowość i uniwersalny wymiar dzieła artysty jest cechą jego twórczości, która okazuje się także credo Uniwersytetu (jest to podstawowy warunek jaki musi spełnić kandydat do najbardziej prestiżowej nagrody uniwersyteckiej).

Przemówienie prof. Józefa Szajny
Przemówienie prof. Józefa Szajny

Budynek teatru okazał się miejscem, które zgromadziło przyjaciół, uczniów, ludzi kultury, sztuki, polityki oraz prywatnych przedsiębiorców (sponsorów) - nie tylko po to, by swoją obecnością podziękować jednemu z najwybitniejszych ludzi sztuki XX wieku, ale także, aby dowiedzieć się od samego mistrza, że ma on jeszcze coś do zrobienia w swoim życiu. W spontanicznym przemówieniu (które wyparło przygotowany wcześniej referat) Doktorant zwierzył się licznie przybyłej "publiczności", iż ostatnim dziełem, o które walczy jest wybudowanie w Oświęcimiu kopca "Pojednania ludzi na świecie".

Dostojny Doktorant wysłuchuje pieśń 'Gaude Mater Polonia'
Dostojny Doktorant wysłuchuje pieśń
"Gaude Mater Polonia"

Wybitny Artysta zaśpiewał wraz z przybyłymi do teatru "sto lat" - ja wam, wy mnie. Uroczystość uświetnił występ chóru cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem adi. Aleksandry Trefon-Paszek. Listy gratulacyjne przesłali m.in.: Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka oraz Minister Kultury Tadeusz Dąbrowski, a prezydent Katowic Piotr Uszok zapewniał Szacownego Profesora, że ma pełne prawo czuć się w tym mieście obywatelem honorowym …dla zaszczytu.

Autorzy: Michał Cyfra
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania