Obchody 40-lecia Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska

Wczoraj, dziś i jutro

Posiedzenie Rady Wydziału w sali budynku przy ul. Bankowej 9

Jest energiczny, kreatywny, przyjazny i pełen pomysłów. Korzysta z bagażu doświadczeń, z optymizmem patrzy w przyszłość. Marzy o nowej siedzibie. O kim mowa? O Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska - czterdziestolatku, który 28 września sesją naukową zainaugurował świętowanie obchodów swoich urodzin.

Sesja naukowa zatytułowana „Wczoraj, dziś i jutro Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska” rozpoczęła się wystąpieniami: JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia oraz dziekana Wydziału prof. dr hab. Iwony Szarejko. Historię WBiOŚ przedstawiła prof. dr hab. Sylwia Łabużek w wystąpieniu pt. „Od Instytutu do Wydziału”. O teraźniejszości mówiła prof. dr hab. Iwona Szarejko. Jako że biolodzy nie boją się niekonwencjonalnych pomysłów, głos w sprawie przyszłości oddano architektowi Tomaszowi Koniorowi. Pokazał on, jak wyglądają na świecie ośrodki naukowe i jak znakomita architektura pozwala nauce wyjść do przestrzeni publicznej i ludzi. Wykład znakomitego architekta miał być dobrą wróżbą dla marzeń i planów Wydziału, dotyczących nowej siedziby i nowego sposobu na zaistnienie w środowisku i naszym regionie i warto w tym momencie przypomnieć, że w najbliższych latach ma powstać Śląskie Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności.

Dwudniową sesję naukową wypełniły liczne wykłady pracowników naukowych oraz absolwentów WBiOŚ, którzy przyjechali na obchody 40-lecia Wydziału m.in. z Austrii, Australii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Po części oficjalnej goście i gospodarze spotkali się w szklarni znajdującej się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 28: najpierw na ... „Herbatce z mutantem”, a po teatralnym spektaklu na „Lampce wina z Darwinem”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa fotograficzna „Migawki z życia Wydziału”, gdzie można było się przekonać, że biolodzy na co dzień skupieni nad mikroskopami, potrafią się bawić i mają poczucie humoru.

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska to:

• 137 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym m.in. 14 profesorów tytularnych, 23 doktorów habilitowanych (w tym 9 prof. UŚ), 64 adiunktów ze stopniem doktora;
  • 11 katedr , 3 zakłady oraz 3 pracownie;
  • kierunki badawcze: biotechnologia i biologia eksperymentalna roślin, biotechnologia środowiska, analiza przemian środowiska w erze post-industrialnej, systematyka, filogeneza i filogeografia wybranych grup roślin i zwierząt;
  • 34 granty na 2 mln 58 tys. zł w 2008 r. oraz 20 rozpoczętych w 2009 r., kształcenie w trybie dziennym na trzech kierunkach: biologia, biotechnologia, ochrona środowiska (studia międzywydziałowe, prowadzone wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii);
  • 1400 studentów w roku akademickim 2009/2010;
  • 70 doktorantów, w tym 12 doktorantów na studiach ‘Advanced methods in biotchnology and biodiveristy’, prowadzonych w języku angielskim;
  • budynki przy ul. Jagiellońskiej 28 i ul. Bankowej 9, pole doświadczalne w Boguchwałowicach (35 km od Katowic, powierzchnia 4 ha), Wydziałowa Pracownia Dokumentacji Botanicznej z Zielnikiem Naukowym w Chorzowie oraz dwie szklarnie.