Nauka śląska dla Polski. Nauka polska dla Śląska

15 października w Muzeum Śląskim w Katowicach otwarto wystawę 2. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego "Nauka śląska dla Polski, nauka polska dla Śląska" oraz ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego, zorganizowanego w ramach projektu "Nauka w obiektywie".

Puszczyk mszarny (Strix nebulosa), Ogród Zoologiczny
w Opolu. Autorka zdjęć: Sabina Cieśla-Nobis,
kierownik projektu: Różny pokarm, różne dzioby':
Izabella Franiel
Puszczyk mszarny (Strix nebulosa), Ogród Zoologiczny
w Opolu. Autorka zdjęć: Sabina Cieśla-Nobis,
kierownik projektu: Różny pokarm, różne dzioby':
Izabella Franiel

Mozaika mikrosiedlisk. Magdalena Maślak 'Martwe
drzewa – żywy las'
Mozaika mikrosiedlisk. Magdalena Maślak
'Martwe drzewa – żywy las'

Nikt i nic nie może nam przeszkodzić – samiec
i samica Stenoscepa sp. Autor zdjęcia: Paweł Migula,
kierownik projektu 'Piękno, natura i popęd':
Maria Augustyniak, Paweł Migula
Nikt i nic nie może nam przeszkodzić – samiec
i samica Stenoscepa sp. Autor zdjęcia: Paweł Migula,
kierownik projektu 'Piękno, natura i popęd':
Maria Augustyniak, Paweł Migula

Pokrój rośliny Mesembryanthemum crystallinum. Autor
zdjęcia: Andrzej Podstolski, kierownik projektu 'Morze
zbędne – wystarczy hałda': Małgorzata Wierzbicka
Pokrój rośliny Mesembryanthemum crystallinum. Autor
zdjęcia: Andrzej Podstolski, kierownik projektu 'Morze
zbędne – wystarczy hałda': Małgorzata Wierzbicka

Włosek na powierzchni liścia pleszczotki górskiej
(Biscutella laevigata). Autor zdjęcia: Krzysztof
Brzost, kierownik projektu 'Mega wyzwanie w mikroskali':
Małgorzata Wierzbicka
Włosek na powierzchni liścia pleszczotki górskiej
(Biscutella laevigata). Autor zdjęcia: Krzysztof
Brzost, kierownik projektu 'Mega wyzwanie w mikroskali':
Małgorzata Wierzbicka

Wczesna metafaza. Robert Hasterok – 'Czerwonym
do bieguna – wędrówka chromosomów w życie'
Wczesna metafaza. Robert Hasterok – 'Czerwonym
do bieguna – wędrówka chromosomów w życie'

Nie doceniamy samych siebie. Jesteśmy kimś
znacznie większym, niż nam się na co dzień wydaje.
Mierzeja Wiślana, lato 2005. Ryszard Kulik 'Cyrograf
z cywilizacją – renegocjacja umowy'
Nie doceniamy samych siebie. Jesteśmy kimś
znacznie większym, niż nam się na co dzień wydaje.
Mierzeja Wiślana, lato 2005. Ryszard Kulik 'Cyrograf
z cywilizacją – renegocjacja umowy'

2. Biennale Fotograficzne UŚ

Nagrody JM Rektora
Uniwersytetu Śląskiego:

Nagroda Główna (3000 zł)
Ewa Przedpełska, Sylwia Trąbka i Krzysztof Brzost, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, za cykl 5 zdjęć z projektu: "Mega wyzwanie w mikroskali"

I nagroda w kategorii: zdjęcie przyrodnicze (2000 zł)
Tomasz Sawczyn, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, za zdjęcie: "Kamasutra - rozmnażanie koników w hodowli laboratoryjnej jest zawsze sukcesem hodowcy", z projektu "Piękno, natura i popęd"

II nagroda w kategorii zdjęcie przyrodnicze ex aequo (1000 zł) Marek Marzec, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, za zdjęcie: "Inny" z projektu: "Siła pojedynczego nukleotydu - skutki mutacji punktowych" i Andrzej Ślebarski, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, za zdjęcie: "Cumulonimbus mammatus, Bielsko-Biała 28.03.1997", z projektu: "Istota natury - od chmury elektronów do chmur kłębiastych"

I nagroda w kategorii: zdjęcie społeczno-kulturalne (2000 zł)
Ryszard Kulik, Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ, za zdjęcie: "Tak naprawdę potrzeby przyrody są naszymi potrzebami. A nasze głębokie potrzeby są potrzebami przyrody. Dubaj, zima 2006", z projektu: "Cyrograf z cywilizacją - renegocjacja umowy"

Wyróżnienia:

za najlepsze zdjęcie kategorii: "Mikroświat" (aparat fotograficzny Nikon - fundator "Precoptic" Warszawa)
Tadeusz Molenda i Ewa Teper, Wydział Nauk o Ziemi UŚ, za zdjęcie: "Galena [PbS] Okruch z hałdy, Bibiela", z projektu badawczego: "Perły ziemi czarnej"

za najlepsze zdjęcie w kategorii: "Człowiek - świat wokół nas" (telefon komórkowy Nokia - fundator "Orange")
Bartosz Jan Płachno, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego za zdjęcie: "Powierzchnia kwiatu Boucerosia indica (Rowley) Meve & Liede ( = Frerea indica Dalz.) - rzadkiej rośliny występującej na niewielu stanowiskach w Indiach. Jej kwiaty mają przykry dla człowieka ale interesujący dla muchówek zapach" z projektu: "Czy cuchnące może być piękne?"

za najlepsze zdjęcie w kategorii: "Z perspektywy" ("Wielki satelitarny atlas świata" i album fotograficzny "Ziemia widziana z nieba" - fundator Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A.)
Anna Orczewska, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ za zdjęcie: "Najtrudniejszy etap projektu - interpretacja i intersekcja map z XVIII wieku" z projektu: "Ekolog w roli kartografa"