Kronika Uniwersytecka - Luty 1994

AKTOR W KULTURZE WSPOLCZESNEJ

Konferencja naukowa nt. "Aktor w kulturze wspolczesnej" odbyla sie w dniach 25-27 listopada. Zostala zorganizowana przez Zaklad Wiedzy o Teatrze i Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Slaskiego. Przybyli na nia uczeni z Francji i Czech. Wygloszono 24 referaty w jezyku polskim, francuskim i czeskim. Dotyczyly one nastepujacych kregow tematycznych: aktor we wspolczesnej refleksji metodologicznej; aktor roznych nurtow teatru wspolczesnego; aktor i dramat awangardowy; aktor i media. Starano sie zarowno w analizach jak i niezwykle zywej dyskusji objasniac przemiany w sztuce aktorskiej we wspolczesnej kulturze europejskiej oraz zrodla tych przemian. Zaprezentowane zostaly rozne szkoly metodologiczne i orientacje analityczne. Konferencja o tak szerokiej perspektywie stanowi punkt wyjscia do dalszych badan nad podstawowym problemem dla poznania kultury wspolczesnej.

Uczestnicy Konferencji zwiedzili Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Slaskiego, a nastepnie obejrzeli aranzacje "... a to teatr wlasnie". Postac, przygotowana dla uczniow szkol katowickich przez Jerzego Moskala. Obejrzeli w Teatrze Rozrywki w Chorzowie przedstawienie Jozefa Szajny "Slady". Sponsorem Konferencji byli: Prezydent Katowic, Wydzial Filologiczny US i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wyniki Konferencji zostana utrwalone w publikacji ksiazkowej.

OWOC GRANTU

Ukazanie sie w listopadzie ksiazki pt. O dramacie. Od Hugo do Witkiewicza pod redakcja naukowa prof. dr hab. Eleonory Udalskiej jako wyniku pracy badawczej zespolu skladajacego sie z uczonych polskich i zagranicznych, pracujacego w ramach grantu KBN, stalo sie okazja do zaprezentowania wynikow w czasie konferencji naukowej pt. Aktor w kulturze wspolczesnej /czyt. str. 3/.

Uroczystosc w dniu 25 XI 1993 miala charakter promocji ksiazki. Odbyla sie na Wydziale Filologicznym. Obecny byl rektor, prof. dr hab. Maksymilian Pazdan oraz recenzent wydawniczy ksiazki, prof. dr hab. Janusz Degler z Uniwersytetu Wroclawskiego a takze zainteresowani uczestnicy konferencji. Ksiazka pt. O dramacie. Od Hugo do Witkiewicza jest tomem drugim cyklu. Pierwszy z podtytulem Od Arystotelesa do Goethego wydal PWN w 1989 roku. Tomy te ukazuja europejskie teorie dramatyczne od starozytnosci po wspolczesnosc w poszczegolnych krajach. Wstepy do kolejnych rozdzialow lokalizuja mysl teoretyczna na szerokim tle filozoficznym, estetycznym i teatralnym. Tomy te sa wiec antologiami najbardziej reprezentatywnych tekstow teoretycznych oraz historia rozwoju teoretycznego myslenia o dramacie.

Z KOLEDA PRZEZ WIEKI

12 stycznia Instytut Pedagogiki Muzycznej Filii US w Cieszynie wespol ze Zwiazkiem Kompozytorow Polskich w Katowicach zaprosil pracownikow i studentow na wspolna koledowo-poetycka podroz przez polskie dzieje. Koncert zorganizowano w ramach Slaskiej Trybuny Kompozytorow. Program opracowali: Z. Kowalewski, A. Lason, J. Swider. Wystapil Akademicki Chor "Harmonia" pod dyrekcja Haliny Goniewicz oraz Chor Instytutu Pedagogiki Muzycznej pod dyrekcja Aleksandry Paszek-Trefon. Utwory poetyckie prezentowala Barbara Czaykowska. Calosc prowadzil Andrzej Wojcik.

KOSCIUSZKOWSKA ROCZNICA

11 stycznia w Palacu Mlodziezy w Katowicach z okazji dwusetnej rocznicy kosciuszkowskiego powstania odbyla sie sesja naukowa "Wokol insurekcji kosciuszkowskiej" zorganizowana przez palacowy Gabinet Impresaryjno-Wydawniczy przy wspolpracy srodowiska US oraz Osrodka Badan Spoleczno-Kulturowych Towarzystwa Zachety Kultury w Katowicach. Pracownicy Instytutow Historii oraz Nauk o Literaturze Polskiej przedstawili osiem referatow, ktore dotyczyly m. in. Slaska w insurekcji kosciuszkowskiej i tradycji kosciuszkowskich w powstaniu listopadowym. Wsrod referentow znalezli sie prof. Henryk Kocoj, dr Jacek Lyszczyna, dr Janusz Ryba i in. Sesji towarzyszyla wystawa zorganizowana przez pracownikow Biblioteki Slaskiej. Obradom przysluchiwalo sie z uwaga prawie trzystu uczniow wraz z nauczycielami historii i jezyka polskiego ze szkol srednich naszego regionu.

WYSTAWA PRAC PROF. WITKA

W styczniu w Galerii Sztuki Wspolczesnej Filii US swe prace prezentowal prof. Norbert Witek - dyrektor Instytutu Ksztalcenia Plastycznego, laureat wielu prestizowych nagrod m. in. brazowego medalu na XII Miedzynarodowym Salonie Sztuki Paryz-Poludnie. Na wystawie zgromadzono dziela z pogranicza malarstwa, rysunku, grafiki. W marcu prace prof. Witka eksponowane beda w budynku rektoratu Uniwersytetu Slaskiego.

NAGRODA

Nagrode artystyczna wojewody katowickiego dla mlodych tworcow w dziedzinie literatury otrzymal dr Piotr Wilczek, adiunkt w Zakladzie Historii Literatury Sredniowiecza i renesansu US, ceniony poeta i krytyk literacki.

CZESKI DLA OBYWATELI CZECH

W Filii US uruchomiono kurs jezyka czeskiego dla studentow - obywateli Republiki Czeskiej. Kurs realizowany jest przez pracownikow Katedry Polonistyki i Folklorystyki przy Uniwersytecie Ostrwaskim oraz w porozumieniu z Filia Urzedu Szkolnego ds. Szkolnictwa Mniejszosciowego w Czeskim Cieszynie. Finansowany jest przez Uniwersytet Ostrawski. Zakres zajec przygotowany przez pracownikow Uniwersytetu Ostrawskiego obejmuje: jezyk czeski, literature dla dzieci, stylistyke, dydaktyke jezyka czeskiego. Zajecia trwac beda dwa lata i zakoncza sie egzaminem panstwowym z jezyka czeskiego. Absolwenci Filii beda mogli zatem podjac prace zarowno w polskich jak i czeskich szkolach i placowkach kulturalno-oswiatowych.

DELEGACJA US W BRATYSLAWIE

W dniach 10-12 stycznia delegacja naszej uczelni przebywala na Uniwersytecie w Bratyslawie. Przewodniczyl jej rektor prof. Maksymilian Pazdan a w jej sklad wchodzili dziekan Wydzialu Biologii i Ochrony Srodowiska prof. Sylwia Labuzek i dyrektor Instytutu Filologii Slowianskiej prof. Emil Tokarz. Podpisano nowa umowe o wspolpracy uniwersytetow. Delegacje US podejmowano takze w slowackim MSZ.

"AKANT" PO REMONCIE

Powszechne uspienie aktywnosci kulturalnej i spolecznej wsrod studentow daje sie bardzo we znaki mozliwe, ze ostatnim animatorom studenckiego ruchu kulturalnego w Katowicach. Kluby studenckie to ostatnie miejsca, ktore skupiaja na sobie zainteresowanie srodowiska akademickiego. Taka role spelniac ma rowniez otwarty po blisko rocznym remoncie klub "Akant" w Katowicach przy ul. Teatralnej. Remont klubowych pomieszczen pochlonal dosc duze srodki finansowe pochodzace z budzetu miejskiego Katowic i z dochodow Akademickiego Biura Kultury i Sztuki "Alma Art", ktore zawiaduje jego dzialalnoscia. Organizatorzy planuja uczynienie "Akantu" centrum promocji kultury tworzonej przez samych zakow jak i osrodka prezentujacego ambitna tworczosc artystyczna adresowana do mlodych. Odbywac sie tu beda cotygodniowe wieczorki szantowe, jazzowe, bluesowe i kabaretowe. W sobotnie karnawalowe wieczory szefowie "Alma Artu" zapraszaja na bale. Zapewniaja rowniez, ze jezeli bedzie takie oczekiwanie nie zabraknie prezentacji poetyckich a sciany sal klubowych moga zapelnic sie obrazami mlodych artystow. Nad linia programowa czuwa Rada Programowa zlozona ze studenckich przedstawicieli uczelni Katowic i Gliwic. Do lokalu wstep maja tylko studenci. Do ich dyspozycji oddano sale dyskotekowa, bilardowa oraz trzy bary, ktore dostarczaja bywalcom klubu strawy dla ciala. Tylko niepowodzenie finansowe /bo klub musi na siebie zapracowac/, spowodowac moze jego otwarcie dla osob spoza kregu studenckiego. Ceny serwowanych tam napojow szczegolnie tych "procentowych" nie przystaja do pustawej czesto studenckiej kieszeni. A moze to i lepiej? Dla najwierniejszych bywalcow "Akantu" przewidziano bezplatne karty czlonkow i sympatykow.