Kronika Uniwersytecka - Styczeń 1995

CZYTELNIA NIEMIECKA W UŚ

25 listopada w budynku Wydzialu Nauk Spolecznych otwarta zostala Czytelnia Niemiecka. Na uroczystosc przybyli m. in. wicekonsul Konsulatu Generalnego Niemiec, przedstawiciele Instytutu Goethego z Monachium i Krakowa, reprezentanci katowickich Kosciolow, instytucji kulturalnych /Biblioteka Slaska, Wojewodzki Osrodek Metodyczny/, mniejszosci niemieckiej, studenci. Otwarcia Czytelni i przeciecia wstegi dokonali: JM Rektor US prof. dr hab. Maksymilian Pazdan i Dyrektor Instytutu Goethego w Krakowie Heinz Jürgens.

Czytelnia niemiecka w Katowicach jest jedna z 4 tego typu placowek w Polsce. Powstala z inicjatywy Instytutu Goethego w Monachium i Rektora Uniwersytetu Slaskiego. Sluzy wszystkim zainteresowanym niemiecka kultura, przeszloscia, geografia oraz zyciem spolecznym i gospodarczym wspolczesnych Niemiec. Na czytelnikow czeka zbior ok. 3000 ksiazek, 35 tytulow czasopism biezacych, 300 kaset video i 270 tasm magnetofonowych. Czytelnia miesci sie - powtorzmy - przy ul. Bankowej 11 w budynku Wydzialu Nauk Spolecznych. Zaprasza we wtorki i piatki od 13. oo do 17. oo a w srody i czwartki od 9. oo do 13. oo.

XLII PROMOCJA DOKTORSKA

13 grudnia odbyla sie kolejna promocja doktorska 9 doktorow habilitowanych /6 pracownikow US i 3 pracownikow innych uczelni/ oraz 21 doktorow w tym: 19 pracownikow US i 2 spoza. Z 21 doktorow prace swe 6 bronilo na WBiOS, 5 na WM-F-Ch, 5 na WNoZ, 5 na WNS. Stopien doktora na US uzyskalo dotad 1259 osob, natomiast 181 osob doktora habilitowanego.

WOLNOŚĆ I JEJ GRANICE

9 i 10 listopada w Katowicach odbylo sie sympozjum naukowe "Wolnosc i jej granice u progu III tysiaclecia". Organizatorami byly: Wyzsze Slaskie Seminarium Duchowne w Katowicach i Gornoslaskie Miedzyuczelniane Towarzystwo Akademickie "Universitas", przy wspoludziale Polskiej Akademii Nauk - Oddzial w Katowicach. Wsrod referentow znalezli sie m. in. ks. prof. Remigiusz Sobanski /ATK, US, WSSD/, prof. dr hab. Irena Bajerowa /US/, prof. dr hab. Zbigniew Herman /SLAM/ oraz ks. prof. dr hab. Tadeusz Gadacz /PAT/. Mowiono m. in. o niedostatkach i nadmiarze wolnosci w badaniach humanistycznych a takze o granicach eksperymentu medycznego.

O PRZEKŁADZIE

Od 14 do 17 listopada trwal cykl spotkan zatytulowanych "Rozmowy o przekladzie" zorganizowanych przez Zaklad Teorii Literatury i Przekladu Instytutu Filologii Wschodnioslowianskiej US we wspolpracy ze Slaskim Festiwalem Kameralistyki. Odbyly sie spotkania ze Stanislawem Baranczakiem, Adamem Czerniawskim oraz minisesja translatologiczna, w ktorej wzieli udzial Bozena Tokarz, Lucyna Spyrka, Tadeusz Rachwal i Jozef Zarek.

JAN J. SZCZEPAŃSKI W UŚ

W dniach od 15 do 16 listopada Instytut Nauk o Kulturze US i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddzial w Katowicach zorganizowaly sesje naukowa poswiecona tworczosci Jana Jozefa Szczepanskiego. Dyskutowano m. in. o doswiadczeniach totalitarnych w tworczosci pisarza, zwiazkach z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz miejscu tworczosci J. J. Szczepanskiego w procesie lektury szkolnej. Sesji towarzyszylo spotkanie autorskie z Janem Jozefem Szczepanskim oraz wystawa w Bibliotece Slaskiej.

RUCH W CIESZYŃSKIM ODDZIALE TPA

Relacja z festiwalu w Salzburgu, zainaugurowalo szosty rok dzialalnosci Towarzystwo Polsko-Austriackie, dzialajace przy Filii US w Cieszynie. W nowej sali konferencyjnej, prof. Rudolf Nardelli /Mozarteum - Salzburg/ wyglosil niemal trzygodzinny wyklad nt. "Salzburg - Kulturn-Festpielstadt". Swietna gawede wzbogacily i uatrakcyjnily panoramiczne przezrocza wsparte znakomitym podkladem muzycznym /zaprezentowano znaczne fragmenty nagran festiwalowych/. Impreza przyjeta zostala przez srodowisko uczelniane niezwykle pozytywnie. Profesor Nardelli rzecz cala powtorzyl w Krakowie i w Opolu. Bezposrednim inicjatorem tych spotkan byl cieszynski Oddzial TPA.

W Cieszynie goscil takze dr Günter Stingl /St. Pölten/ - prozaik /m. in. tomy Schönberg, Uberstunden/, autor sluchowisk, sztuk teatralnych, czlonek PEN-Clubu we Wiedniu. Podczas spotkania, majacego charakter wieczoru autorskiego dr Stingl zaprezentowal fragmenty swoich utworow /w wersji oryginalnej zaprezentowal je sam autor, w tlumaczeniu na jezyk polski - wykladowca Filii Marian Zyromski/.

Obie imprezy, zainicjowane zostaly przez prof. dr hab. Edmunda Rosnera - kierujacego cieszynskim Oddzialem TPA. Jedna z form stale poglebiajacej sie wspolpracy cieszynskiej uczelni z placowkami naukowymi, artystycznymi w Austrii sa rowniez wyklady goscinne prof. Rosnera we Wiedniu /w PEN-Clubie Profesor mowil o recepcji Csokova w Polsce/ i w Akademii Pedagogicznej w Grazu /prelekcja o zwiazkach Brandstaettera z Austria/.

SESJA O "PANU TADEUSZU"

Instytut Nauk o Literaturze Polskiej US wraz z Komisja Historycznoliteracka PAN w Katowicach zorganizowaly 5 grudnia sesje na temat "Piesni ogromnych dwanascie". O ksiegach "Pana Tadeusza" w 160 rocznice wydania. Referaty przygotowali m. in. profesorowie Ireneusz Opacki, Jerzy Paszek, Marek Piechota, Renarda Ocieczek, Krzysztof Klosinski.

GOŚĆ Z MEKSYKU

W dniach 5 - 6 grudnia w Zakladzie Wiedzy o Teatrze na Wydziale Filologicznym goscil Mtro. Lech Hellwig-Gorzynski, koordynator Badan teatralnych w Centro Nacional de Investigacion Teatral "Rudolfo Isigli" w Meksyku. Przybyl, aby poznac kierunki badan w dziedzinie teatru w uniwersytecie, z ktorym Centro chce nawiazac wspolprace. W toku rozmow znaleziono wspolne pola badan, m. in. teatr ludowy w Polsce i Meksyku, sztuki polskie na scenach meksykanskich i sztuki meksykanskie w teatrze polskim, badania nad publicznoscia i rozwojem mysli teatralnej w obydwu krajach. Zarysowala sie perspektywa rozszerzenia tematyki na badania aktorstwa w mediach. Gosc wyglosil odczyt pt. "O teatrze, dramacie i ksztalceniu teatralnym w dzisiejszym Meksyku", ktorego wysluchalo liczne grono pracownikow i studentow.

XX LECIE KATEDRY PSYCHOLOGII KLINICZNEJ

W dniach 7 - 9 listopada Katedra Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Slaskiego zorganizowala VI Ogolnopolska Konferencje Naukowa z cyklu: "Zastosowanie psychologii klinicznej w praktyce sadowej" nt. "Etyczno-zawodowe problemy bieglego sadowego psychologa i psychiatry w praktyce sadowej". Konferencja zgromadzila wybitnych polskich naukowcow i praktykow jako referentow z najbardziej renomowanych osrodkow naukowo-badawczych z calej Polski. Ujeta w ramach konferencji problematyka byla w dotychczasowej literaturze traktowana marginalnie, totez jej podjecie zwlaszcza w okresie przemian prawno-ustrojowych naszego kraju - zostalo powitane w kolach specjalistow z wielkim uznaniem. Wygloszone referaty ocenione zostaly w dyskusji i w podsumowaniu bardzo wysoko i zostana opublikowane w postaci ksiazkowej. Bedzie to pierwsze zwarte opracowanie tej tematyki sluzace pracownikom naukowym, studentom i praktykom.

Na podkreslenie zasluguje fakt, iz Konferencja ta byla szczegolnym akcentem naukowym zwiazanym z XX-leciem Katedry Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Slaskiego, ktora jako jedyna w Polsce, pod kierownictwem prof. Jana Stanika, realizuje od lat ten tak potrzebny dla wymiaru sprawiedliwosci kierunek badan oraz dzialalnosc dydaktyczna w ramach studiow magisterskich i podyplomowych. Duze zaangazowanie i organizacyjne mobilizujace roznych specjalistow do tych prac pozwolilo Katedrze Psychologii Klinicznej na uzyskanie w tym zakresie znaczacych rezultatow naukowych i szkoleniowych. Badania naukowe koncentruja sie na takich zagadnieniach jak:
- psycholog jako biegly sadowy /sprawy karne, opiekuncze i rozwodowe/;
- psychologiczne uwarunkowania zeznan swiadkow;
- diagnoza roznicowa nerwic;
- pomoc psychologiczna w sytuacjach rozwodowych malzenstwa i rodziny;
- przemoc w rodzinie - psychologiczne uwarunkowania.

IV KONGRES EUROPEJSKIEGO INSTYTUTU BADAŃ TEATRALNYCH

Powolany do zycia w 1991 roku w Barcelonie Instytut systematycznie rozwija swoja dzialalnosc w kierunku jednoczenia uczonych roznych narodow "w ramach nowej Europy bez granic, otwartej na wszystkie kultury swiata" /sformulowanie programowe/. Tym razem kolejny czwarty Kongres na temat relacji miedzy teatrem europejskim i azjatyckim odbyl sie w dniach 10-14 pazdziernika w Tribhuvan University w Kathmandu /Nepal/ i 15 - 19 tegoz miesiaca w Banares Hindu University w Waaranasi /Indie/, w dwoch waznych dla orientalnej kultury miejscach subkontynentu. Kongres mial formule otwarta. Rozwazania teoretyczne o teatrze wspolczesnym orientalnym i europejskim wzbogacono uczestnictwem w roznych formach teatralnych i obyczajowych. W Kongresie uczestniczyla prof. dr hab. Eleonora Udalska z naszego Uniwersytetu, jedyna przedstawicielka krajow postkomunistycznych.

SEMINARIUM W MEISSEN

W dniach od 28. 11 - 1. 12. w Niemczech w Meissen odbylo sie seminarium pod haslem "Europa`95 - i co dalej? ", zorganizowane przez tamtejsze Centrum Europejskie. Uczestnikami byli przedstawiciele z Czech, Wegier, Niemiec i Polski. Ekipe z Polski stanowila 6 osobowa grupa, w tym 3 studentki 4 roku dziennikarstwa naszego Uniwersytetu pod przewodnictwem dr Ilzy Kowol, ktora wyglosila referat na temat ogladu Unii Europejskiej z polskiej perspektywy. Podczas pobytu w Meissen uczestnicy seminarium odwiedzili m. in. miejscowa gazete - lokalny oddzial Sächsische Zeitung.

DWA W JEDNYM

Zarzadzeniem JM Rektora polaczono dwa dotychczasowe dzialy administracji centralnej US /Dzial ds. Aparatury Naukowej i Dzial Zaopatrzenia/ w jeden - Dzial Aparatury i Zaopatrzenia o wewnetrznej dwuczlonowej strukturze: sekcji realizacji zakupow oraz sekcji napraw. Szefem dzialu zostal mgr Edward Achtelik.